Jak vybrat správnou autosedačku?

Jak vybrat správnou autosedačku?

Každý rodič se snaží udělat pro své dítě maximum, bezpečná jízda v autě je jednou z nich. Vybrat správnou autosedačku, která dítěti bezpečí skutečně zajistí, je proto opravdu velmi důležité.

Rozhodující parametr pro správný výběr autosedačky je hmotnost dítěte, i když se většinou udává i věk. Jinou sedačku budete samozřejmě pořizovat pro novorozené miminko, jinou pro dítě o pár let starší. Několikrát během jeho dětství mu musíte autosedačku vyměnit, abyste měli jistotu, že vaše dítě cestuje v bezpečí a v pohodlí.

Rozdělení autosedaček dle skupin a věku dítěte:

Výrobci řadí autosedačky do pěti skupin, které se řídí především hmotností dítěte.

Na co se zaměřit při výběru autosedačky

Pokud přece jen chcete trochu ušetřit na nákladech a nechcete kupovat novou autosedačku každý rok, můžete zvolit takovou, která je určena zpravidla pro dvě váhové kategorie. V takovém případě vybírejte ze skupin 0+ (do jednoho roku), I (do 4 let) a II/III pro starší dítě.

Autosedačka skupiny 0 či 0+ se obvykle dá nasadit na podvozek kočárku, musíte ale vybrat takové, které k sobě pasují. Díky praktické rukojeti, která slouží i jako bezpečnostní prvek, můžete sedačku zároveň použít i pro přenášení dítěte. Při výběru správné autosedačky pro první měsíce života tak nepotřebujete kočár trojkombinaci, stačí jednodušší model.

U sedaček skupiny I si můžete zvolit ochranný systém buď se samostatnými pětibodovými pásy nebo s ochranným předním pultíkem, kterým je provlečený tříbodový bezpečnostní pás.

Jestliže cestujete s dítětem opravdu často, je rozumné řešení ISOFIX, což je pevná spojovací jednotka s upevňovacími body pro bezpečnou montáž dětské autosedačky různých velikostí. Upevňovací systém ISOFIX je zárukou, že máte dítě upevněné správně a bezpečně.

Autor: JanaPK