Montessori – rozvíjejte své dítě přirozeně

Principy Montessori by se měly tesat do kamene – podporovat přirozenou zvídavost dítěte při rozvoji jeho poznatků a dovedností si totiž přeje každý z nás. Jak toho dosáhnout, a jaké pomůcky využít?

Snímek obrazovky 2019-07-08 v 21.14.19

Co je Montessori

Principy vytvořené Marií Montessori se dají použít pro rozvoj dětí všech věkových kategorií. Podporujte jejich přirozenou zvídavost, dopřejte jim kreativní a přátelské prostředí, ve kterém mohou bezpečně objevovat svět. Hlavním mottem metodiky Montessori je výrok: „Pomoz mi, abych to dokázal sám.“

Tuto myšlenku lze aplikovat na vše, co se dítě bude učit. Od otáčení hlavičkou, přes pasení koníčků a uchopení první hračky, po složitější hry a sociální vztahy ve společnosti, do které odchází ve školkovém věku.

Pomůcky vhodné od narození

Chcete začít s Montessori? Výborně! Pokud jste přivítali nového člena vaší rodiny, můžete se v klidném tempu pustit do práce – pořiďte si své první Montessori pomůcky. V prvních měsících po narození prochází dítě ohromným rozvojem. Ze začátku očima fixuje světlo a pestré barvy. V tuto dobu se učí otáčet hlavičku za zvukovými a světelnými podněty, které zaujmou jeho pozornost. Při jízdě v autosedačce je vhodné připnout k „vajíčku“ hrazdičku, která dítě zabaví, a dopřeje mu dostatek prostoru k objevování a zkoumání tvarů a barev.

montessori-hrazdicka-bryndulin

Dítě se bude otáčet za zvuky, které uslyší – při nácviku otáčení hlavičky je dobré použít chrastítko – nejlepší motivace k otočení je za zajímavým zvukem! Edukační maňásci budou bavit vaše děťátko již od prvních měsíců jeho života.

montessori-manasci-bryndulin

Během druhého a třetího měsíce se bude dítě snažit udržet hlavu při „pasení koníčků“ co nejdéle nahoře. A chytne do ruky svou první hračku! Vybavte se proto pomůckami, které nejen, že jsou vyrobené z kvalitních materiálů, ale také rozvíjí smyslové vnímání a podněcují fantazii. Některé Montessori pomůcky jsou vhodné a bezpečné pro děti již od narození!

montessori-dreveny-uzlik-bryndulin

Po dobu následujících týdnů již budete chtít svému dítku ukázat i jiné možnosti, než je ležení v postýlce. Malý objevitel už se těší, až se vydá do nového prostoru ke zkoumání! Vítej ve velkém světě, bryndulíne!

Aby mělo dítě dostatek pohodlí, byly vytvořeny hrací deky, které si můžete rozprostřít na zemi. Některé deky fungují i jako přenosný koš na hračky. Skvělý nápad!

montessori-deka-a-kos-na-hracky-brnydulin_1

montessori-hraci-deka-bryndulin

Už se těšíte, až si vaše dítě bude broukat, a u toho bude držet svou první knížku? Chtělo by to něco barevného a veselého, viďte? A skvělá motivace k dalšímu rozvoji je na světě!

montessori-knizecka-bryndulin

A jedeme dál! O pár týdnů později již budete mít malého zvědavce, který touží objevovat svět stále více samostatně. A o to v metodice Montessori jde – podpořit dítě v samostatnosti. Hrazdička, se kterou si může hrát – kopat do hraček nožkami, snažit se uchopit předměty, umožní dítěti rozvíjet jeho pohybové schopnosti. Motivace k přetáčení na bříško? Rozhodně!

montessori-hrazda-bryndulin

Pomůcky vhodné od 6 měsíců

Okolo půl roku věku dítěte je třeba, abyste od něj začali vyžadovat interakci. Nejlepší je pořídit veselou knížku s jednoduchými obrázky, kterou si dítko může i ožužlat. Při otázce „Co to je?“ používejte stále stejnou intonaci. „Béééé.“ Budete si ze začátku připadat, že trpíte samomluvou, ale trpělivost růže přináší. Po pár dnech nechte dítě, aby odpovědělo samo, a uvidíte obrovskou snahu! Už se těšíte?

montessori-pexeso-bryndulin

S velkými pokroky v psychomotorickém vývoji jsou spjaty také Montessori pomůcky, které dokáží dítě motivovat k dalšímu objevování. Tvary, barvy, a nyní i základní mechanismy, které bude dítě poznávat, mu umožní další přirozený posun ve vývoji.

montessori-kostka-bryndulin

Všechny pomůcky, které jsou tvořeny v souladu s principy Montessori, umožní i těm nejmenším dětem, aby se pro ně učení stalo přirozenou a radostnou součástí života. Zkoušení nových věcí, podpora přirozené zvídavosti, procvičování jemné i hrubé motoriky. Až budete přemýšlet nad koupí hraček, berte v potaz, zda mají i tyto prvky.

Montessori pomůcky jsou tvořivé, edukativní, ale především zábavné! Díky dřevěným chodítkům se dítě zabaví, a pokud bude chtít, může jej využít i pro nácvik prvních krůčků.

montessori-choditko-bryndulin

Pomůcky vhodné od 1 roku

Bude vaše dítě slavit první narozeniny? Ten čas ale letí, viďte! Je na čase udělat úklid v pokojíčku a vyřadit věci, které se pro malého objevitele již nehodí. Čekají vás nová dobrodružství!

Dopřejte dítěti objevování přírody – zmokněte společně, projděte si louže, vyválejte se ve sněhu – to vše budou neopakovatelné životní zážitky pro vás oba! Je na čase také zapojit bryndulína do domácích prací – uvidíte, jak nadšeně bude vytahovat prádlo z pračky! Užijte si společné rošťárny!

Dítěti je třeba dopřát dosti „potravy“ pro jeho zvídavou duši. Čtěte si, hrejte divadlo, zkuste první pokusy o malování.

montessori-divadlo-bryndulin

Rozvoj jemné motoriky, logického myšlení a tvořivosti můžete podpořit pomocí vhodných Montessori pomůcek. Když je dítě samo, vytváří si nové a nové příběhy se svou hračkou, ale také se učí samostatnosti. Ve vaší přítomnosti jej požádejte o interakci, kdy rozvíjíte řečové schopnosti svého dítěte. „Co to je?,“ zeptejte se a počkejte, až vám dítě popíše svou oblíbenou hračku.

 montessori-vkladacka-zoo-bryndulin

Pomůcky vhodné od 1,5 roku

Úžasné, jak vaše dítě rychle roste! Pozorujete jeho zájem o okolí? Výborně, je třeba jej podpořit. Principem Montessori je, aby dítě aktivity, které poznává, vykonávalo pro svou radost, ne pro vás. Společně poznávejte svět bez stresu, bez nátlaku a s radostí. Posilujte zdravou sebedůvěru svého dítěte.

Dítě každý den motivujte, aby bylo stále samostatnější. Učte jej základy hygieny, pořádku a běžného chodu domácnosti. Mluvte na něj pomalu a zřetelně a žádejte jej o interakci. Nebojte se dítě opravovat, pokud něco udělá špatně. Je to přirozené, každý den se naučí tolik nového, nelze vše umět hned. Máte radost, jak vám malý objevitel vesele roste? Výborně!

Ve chvílích určených ke hře mu umožněte další rozvoj. Edukační pomůcky pro takto staré děti, které již zvládají samostatný pohyb, jsou nasnadě. Využijte možnost naučit dítě jezdit na prvních odrážedlech, která jsou bezpečná.

montessori-odrazedlo-bryndulin

Děti se rády učí za pomocí příběhů. Nebojte se využít svou fantazii a vymyslete tolik pohádek, kolik vás jen napadne. Hraní s kostkami se rázem změní v úžasnou zábavu s pohádkou! Podpořte jejich fantazii a dopřejte jim, aby byly jejich chvíle šťastné a klidné.

montessori-magneticke-kostky-bryndulin

Děti zbožňují vkládačky. Tyto pomůcky navíc rozvíjí jejich logické myšlení, jemnou motoriku a koordinaci oko – ruka. Rozšiřte slovní zásobu a schopnosti vašich dětí pomocí vhodných Montessori pomůcek.

montessori-vkladaky-bryndulin

Užijte si společné objevování světa! Choďte do přírody a pozorujte zvířata a rostliny. Sestavte si s přírodnin dlouhého hada nebo sluníčko. Doma vytvořte obrázek z nudlí nebo čočky. Vysypejte trochu luštěnin a zahrajte si na Popelku. Prostředí plné možností, to je něco!

Pomůcky vhodné od 2 let

Je čas na pořádnou jízdu! Vaše dítě má 2 roky a už se s nám dají dělat pořádné lumpárny! Neusněte na vavřínech a stále mu dopřávejte nový prostor pro objevování. Přesypávejte čočku pomocí lžičky z jedné misky do druhé, objevujte krásu vody za pomocí naběraček a různých misek, a také trénujte barvy. Malujte, čtěte si a každý den si postavte něco nového ze stavebnic nebo kostek, které nejlépe rozvíjí dětské myšlení a motoriku.

Užijte si společné kreativní chvilky se stavebnicí a tvořte první postavičky, auta nebo obrazce.

montessori-stavebnice-bryndulin

Kostky a tvary - baví děti každého věku. Jaký příběh se v dětském pokojíčku odehraje dnes? Bude se stavět zámek, dráha pro autíčka nebo stáj pro zvířata? Rozvoj kreativity a samostatnosti ruku v ruce s příjemnou hrou. 

Geometrická tělesa jsou jedním z mnoha Montessori pomůcek, které utvářejí stereognostický smysl dítěte, což je jejich schopnost vnímat a porozumět formě i povaze objektů dotykem. Prací s těmito materiály si děti uvědomí, jak tvary tvoří základ každodenních předmětů. Tyto znalosti jsou základem pro budoucí úspěchy na poli geometrie, která spadá do kurikula matematiky pro starší studenty Montessori. Děti začínají pracovat s geometrickými tělesy ve věku zhruba tři a půl roku, a často se jedná o jejich první úvod do stereognostických materiálů. Jasné vizuální rozdíly mezi tvary fungují jako kontrola chyby a pomáhají dětem opravit vlastní práci.

montessori-kostky-bryndulin

Skládat si svůj příběh, to je zábava! Dřevěné puzzle je pro malé děti skvělá výzva k tomu, aby se zdokonalily v trpělivosti a přesnosti.

montessori-puzzle-bryndulin

 

Staňte se spolutvůrcem přirozeného a nápaditého rozvoje svého dítěte. Přejeme vám krásné chvíle plné objevování!

 

Váš tým Bryndulin.cz

Bryndulín.cz (3) (1)

❤ Stáhněte si seznam věcí do porodnice a už jen odškrtávejte.

❤ Přemýšlíte, zda dítě vozit v kočárku nebo nosit v šátku? Podívejte se na článek o tom, zda je lepší nosit nebo vozit

❤ Zajímá vás, zda to jde i bez jednorázových plenek? My jsme to zvládli! Podívejte se na náš článek: 

Jak jsme látkovali aneb jde to i bez jednorázových plenek.

❤ Co budete potřebovat po porodu? Projděte si základní pomůcky, bez kterých se jako novopečená maminka neobejdete. 

❤ Jak vybrat správnou autosedačku? Základní informace jsme už na blogu probírali, mrkněte se. 

 

 

  61364747_339403006723191_1572700686016053248_n

 Autorka: Veronika