Nošení dětí – vozit nebo nosit?

Rodičů, kteří používají nosítka místo kočárků, přibývá. Jaké jsou výhody nošení dětí, a na co si dát pozor? Projděte si s námi všechna pro a proti, než se rozhodnete, co si vyberete.  

%C5%A0%C3%A1tek-Little-Frog-Bryndul%C3%ADn

 Nošení dětí si oblíbíte! Žakárový tkaný šátek Little Frog - Lemon Hourglasses.

 

Výhody nošení

1) Spokojené dítě

Jednou z největších výhod nošení dětí je to, že dítě je daleko spokojenější. Devět měsíců bylo zvyklé na příjemné teplo a přirozené houpání, a najednou se ocitá ve velkém světě, kde nemůže být v kontaktu se svými největšími idoly – rodiči. Nošené děti jsou spokojené a rozhodně méně plačtivé, což vede k pohodě celé rodiny.

35717_ergonomicke-nositko-little-frog-piskovy-ammolit-1

Nošené děti jsou spokojené a méně plačtivé. Ergonomické nosítko Little Frog - Pískový Ammolit 1.

 

2) Prdíky neznáme

Většina rodičů uvádí, že po vložení do nosítka se dítě po chvíli zklidní. Stačí mu přítomnost rodiče, aby se ujistilo, že není na ten obrovský svět úplně samo. Zároveň polohou v šátku nebo nosítku přirozeně vyřešíte problém s dětskými prdíky.

%C5%A1%C3%A1tek-Little-Frog-Beryl-Bryndul%C3%ADn

Správná poloha v šátku bojuje proti dětským potížím s prdíky. Tkaný šátek Little Frog – Beryl.

 

 3) Investice na dlouhou dobu

Bojíte se investice do nosítka? Je dobré si uvědomit, že většina nosítek je vhodná od narození dítěte až po hmotnost 20 kilo – rostoucí nosítka tedy využijete od narození až do věku zhruba 3 až 4 let, kdy si budete přát dítě na delší vzdálenosti poponést. Šátky jsou vhodné od novorozenců pro děti zhruba čtyřleté.

%C5%A0%C3%A1tek-Little-Frog-Red-Hourglasses-Bryndul%C3%ADn

Šátky a rostoucí nosítka využijete od narození do věku 3 až 4 let. Žakárový tkaný šátek Little Frog – Red Hourglasses.

 

4) Správný vývoj kyčlí

Další výhoda – kvalitní šátky a nosítka jsou výborné pro správný vývoj kyčlí dítěte. Poloha, ve které je dítě uloženo, mu umožňuje postupný přechod k narovnání kloubů. V děloze bylo dítě schouleno ve fetální poloze, kdy jsou kyčle i kolena pokrčené. Narovnání trvá několik měsíců, u dětí narozených koncem pánevním i déle.

%C5%A0%C3%A1tek-Little-Frog-Amethyst-Bryndul%C3%ADn

Kvalitní šátky a nosítka jsou dobré pro správný vývoj kyčlí dítěte. Tkaný šátek Little Frog – Ametyst.

 

5) Svoboda pro rodiče!

A pro rodiče? Výhoda nosítka je jasná! Žádné tahání se s objemným kočárem, který musíte složitě vynášet do schodů, prostředků hromadné dopravy nebo do auta. V zimě neřešíte sníh, a taky máte volné ruce – což ocení zejména rodiče více dětí. V každém počasí se pak díky speciálním bundám a mikinám můžete vydat ven i se svým malým dítětem – dítě je kryté a spokojené.

pavla-2-softshellova-tehotenska-a-nosici-bundy-pro-predni-noseni-petrolejova-Bryndul%C3%ADn

Speciální bundu využijete během těhotenství, i pro nošení dětí. Softshellová bunda Jožánek.

 

Na co si dát pozor

Při koupi nosítka si dobře pohlídejte, zda se jedná o produkt z kvalitních materiálů. V dobrém nosítku má dítě do jednoho roku vždy kulatá záda, aby nedocházelo k přetěžování páteře. Nikdy nenoste děťátko v nosítku naopak (čelem od sebe), docházelo by k předčasnému napřimování páteře a její velké zátěži.

V kvalitním nosítku či šátku si také jednoduše ohlídáte, zda má děťátko doširoka roztažené nožky a kolínka nejméně ve výšce zadečku, což je nezbytné pro zdravý vývoj kyčlí.

Jistě se budete setkávat s názory, že si své dítě rozmazlujete. Přirozený vývoj však není rozmazlování. Vaše dítě bude mnohem klidnější a spokojenější, a také se vlivem podpory, kterou ve vás cítí, rychleji osamostatní. Kočárky k nám byly masově zavedeny až v době komunismu, kdy se jednalo o prodejní a módní trend. Nikdo přitom nezkoumal jejich vliv na zdraví a psychiku dětí.

Co byste si však měli ohlídat, pokud přemýšlíte o nosítku? Rozhodně je to poloha, ve které je dítě uloženo. Čím menší dítě, tím buďte důslednější. Kvalitní nosítka a šátky vám hodně pomohou – jejich materiál a střih je speciálně navržen tak, aby vývoj dítěte vedl správným směrem. Takže pravidla „kulatá záda“ a „nožky a zadeček do tvaru M“ nepodceňujte.

Zkušené maminky vám potvrdí, že je nejlepší mít obojí – když vidí, že je dítě spokojené, veze se v kočárku. Když se blíží čas spánku, nebo potřebuje kontakt, šátek je ideální volba!

ergonomicke-nositko-little-frog-grafit-Bryndul%C3%ADn

Nošení dětí si oblíbí i tatínci. Ergonomické nosítko Little Frog – Grafit.

 

A další úskalí, které je opět na vás – nic se nesmí přehánět. Pokud si na nosítko či šátek zvyknete, stále si musíte připomínat, že vám jde především o dítě – a to potřebuje dostatek prostoru i pro přirozenou pohybovou aktivitu, která je nezbytná pro jeho psychomotorický vývoj. Možná je pro vás skvělé, že s kočárkem či nosítkem ujdete dlouhé kilometry, ale dítě to rozhodně neocení.

Přiznejte se – už se těšíte, až si svého milovaného bryndulína přitulíte k sobě? Nošení dětí je oblíbené také mezi tatínky, kteří kočáry zrovna nemilují…

little-frog-zakarovy-tkany-satek-na-noseni-deti-blue-hourglasses-Bryndul%C3%ADn

Děti rostou tak rychle! Užijte si chvíle, kdy je můžete mít blízko sebe. Žakárový tkaný šátek Little Frog – Blue Hourglasses.

 

 Přečtěte si naše další články:

 

Máte dotaz ohledně zboží? Kontaktujte nás!

 

Sledujte nás na Facebooku, kde jsou připraveny soutěže a aktuální nabídky a slevy.

 61364747_339403006723191_1572700686016053248_n     Autorka: Veronika Lanková